מה זה מיינדפולנס

מיינדפולנס

על מה אתם חושבים במשך רוב שעות היום? מהן המחשבות שעוברות לכם הכי הרבה בראש? מחשבות על העבר? על הווה או על העתיד?

תנו לנו לנחש שההווה כמעט אף פעם לא נמצא בראש מעייניכם.

לכולנו יש הרבה מחשבות על העבר וגם הרבה מחשבות על העתיד כשההווה איכשהו מתחלק לו לכאן ולכאן. ההווה מתמוסס לו כשאנחנו מוצאים את עצמנו עוסקים בהיסטוריה ובד בבד בתכנון של העתיד. לא חבל?

מיינדפולנס


העבר אין, העתיד עדיין…

שיר יודע של אחד הקדמונים אומר כך – “העבר אין, העתיד עדיין והווה כהרף עין אם כן דאגה מנין”

השיטה של מיינדפולנס היא למעשה די משיקה לדברי השיר. המשמעות של מיינדפולנס היא  –

“לשים לב מתוך כוונה, בהווה וללא שיפוטיות”.

המשפט הזה פרוט לפרוטות כאשר לכל צמד מילים ישנה משמעות.

לשים לב – לשים לב הכוונה היא להיות קשובים לגוף, למחשבות לרגשות. לשים לב לרגעים היפים שאנחנו חווים, לשים לב לאנשים שסביבנו ולאהובינו, כפי שמלמדים אצל מינדפולנס 4 יו.

מתוך כוונה – החיים התזזיתיים שלנו הם חיים קופצניים ומבלבלים למדי. אנחנו מתקשים מאוד להתרכז בדבר אחד כאשר כל הזמן מרצדים מולנו הודעות, פרסומות, עדכונים ועוד. ב מיינדפולנס עובדים על הכוונה של תשומת הלב ושל הקשב מתוך רכות אך לצד נחישות.

מדובר במיומנות שקשה מאוד להשיג בדורנו הסוער והמבולבל.

בהווה – הבעיה שלנו היא שאנחנו למעשה לא חיים את ההווה. אנחנו עסוקים רוב הזמן בכעסים על מה שהיה בעבר, בתכנון תכניות לעתיד וכמובן גם בהרבה מאוד דאגות. מרוב שהראש שלנו עסוק בזה אנחנו כמעט ולא מתעסקים בהווה. זה מה שמלמדים ב מיינדפולנס. לחיות את ההווה שזה הזמן היחיד אותו אנחנו באמת חיים באותו רגע. רק עליו אנחנו יכולים להשפיע ברגע הנתון וחבל לפספס את זה.

ללא שיפוטיות – אנחנו מאוד שיפוטיים גם כלפי עצמנו וגם כלפי סביבתנו. ב מיינדפולנס לומדים לקבל את המציאות כפי שהיא, מתוך קבלה והכלה.

לאחר סדנת מיינדפולנס האדם משתנה. הוא מקבל את הכלים ואת היכולת להירגע, לשלוט על המחשבות ולנהל את החיים עם הרבה רוגע, מתינות והנאה בכל רגע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *