סיימתם את התואר – מה אתם יכולים לעשות איתו?

תעודת BA היא רק הצעד הראשון בדרך לקריירה מקצועית, מתגמלת ומספקת. רוצים לדעת מה לעשות עם התואר ואיך לעבור מספסלי האקדמיה לשוק העבודה? הנה כמה הצעות פרקטיות

תואר ראשון מהווה כיום תנאי בסיסי להשתלבות בשוק העבודה. כתוצאה מכך, יותר ויותר סטודנטים מתחילים מדי שנה את הלימודים לתואר הראשון ואין פלא שבעשור האחרון נפתחו עשרות מוסדות אקדמיים חדשים שנמצאים תחת הפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה. מצד שני, זה לא אומר שכל מי שמקבל תעודת BA יודע כיצד להפוך את הידע התיאורטי למקצוע מעשי.

איך הופכים את התואר למקצוע?

סטודנטים שסיימו תואר רק לאחרונה יכולים לבחור בכמה מסלולים להתמקצעות. האפשרות הראשונה היא להשתמש בקשרים מהלימודים על מנת למצוא משרת סטודנט, לעשות את הצעד הראשון בדרך לקריירה מקצועית ולהכניס את הרגל בדלת של המקצועות המבוקשים. זה רלוונטי בעיקר לתארים שבהם הלימודים כוללים תקופת התמחות, כמו למשל תקשורת ופרסום, אך מתאים גם למי שיודע כיצד להשתמש בקשרים אישיים בשביל לבלוט על רקע דורשי עבודה אחרים.

האפשרות השנייה היא לעבור התמחות ספציפית במסגרת לימודי תעודה. הסבת אקדמאים להוראה היא דוגמא מצוינת למסלול כזה, כי היא פותחת בפני בעלי תואר ראשון עולם חדש של מקצועות חינוך. הסבת אקדמאים מתבצעת לפי התחום האקדמי שבו נלמד התואר הראשון ואחריה ניתן להמשיך ישירות להתמחות במערכת החינוך והוצאת רישיון הוראה. במילים אחרות, הסבת אקדמאים היא כלי יעיל שבעזרתו ניתן להעניק ערך פרקטי לתואר ראשון כמעט בכל תחום לימודים.

במידה והוראה לא עושה לכם את זה, אתם יכולים להתעניין בלימודי תעודה בתחומים אחרים. ניתן למשל להמשיך מתואר ראשון במחשבים ללימודי תכנות, לנצל תואר ראשון באמנות על מנת לקבל הסמכה כמעצבים גרפיים ולעבור מלימודי משפטים לתעודת הסמכה בגישור. הכי חשוב שתוכלו לנצל את הידע שכבר רכשתם במסגרת התואר הראשון ולהוסיף עליו תוך כדי השתלבות בשוק העבודה.

מתי כדאי להמשיך ללמוד?

הרבה סטודנטים מגלים שלטווח הארוך, האופציה הכי טובה עבורם מיד אחרי סיום לימודי התואר הראשון היא להמשיך לתואר שני. זה בולט בתחומים שבהם תואר שני הוא תנאי לקבלת תפקידים בכירים, כמו למשל בתחומי הרפואה והפסיכולוגיה, או במקצועות שבהם יש תחרות גדולה על משרות מבוקשות.

השאלה מתי כדאי להמשיך ללמוד לתואר שני מיד אחרי התואר הראשון תלויה במצבכם הכלכלי. אם למשל יש לכם עבודה קבועה שמאפשרת לכם לשלב את הלימודים בשגרה בלי לפגוע בהכנסות, אין ספק שהתואר השני הוא אופציה מעולה. מנגד, מי שצריך להתחיל לעבודה במשרה מלאה כבר אחרי התואר הראשון אולי לא יוכל להרשות לעצמו לעבור ישירות לתואר השני. כדאי לפיכך להישאר עם אצבע על הדופק ולבדוק כל הזמן את המסלולים והאפשרויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *