בטיחות אש

נזקים שנגרמים מאש הינם מהחמורים והמסוכנים שניתן למצוא. הנזקים הישירים הינם תוצאה של פגיעה בגוף. הפגיעות עלולות להיגרם מהאש עצמה אבל גם מהעשן הסמיך הנלווה לה והן מתבטאות בכוויות ובשאיפת עשן שמובילה לחנק. החמורות עלולות לגרום לנכויות ואף למוות. פגיעה אחרת היא ברכוש. הנזקים הכספיים מכל אלה הינם ישירים אבל גם עקיפים. לדוגמא: השבתת עסק או מפעל, פגיעה במהלך החיים של משפחה שביתה נשרף ועוד. משום כל הפגיעות והנזקים הללו, ואחרים נוספים ,קיימות תקנות בטיחות אש חמורות.

טיפול מקיף בנושאי שריפות

טיפול בנושא שריפות נעשה במספר מישורים: התגוננות ומניעה, התראה ופעילות לכיבוי אש שפורצת. שמירה על סביבה נקייה מחומרים דליקים, מצמחים יבשים, מפסולת  ועוד יפחיתו את הסכנה להיאחזות אש  שמגיעה מהסביבה הקרובה. התקנת אמצעי מיגון אוטומאטיים שונים וכן, מערכות ספרינקלרים במבני משרדים ובמפעלים נותנת מענה ראשון בעת גילוי עשן והתחלת שריפה. המערכת מספקת התראה אוטומאטית למוקדים שונים, לאנשים מורשים ולכיבוי האש, ובמקביל מתיזה מים על האש.

כיבוי ידני ופינוי עשן

בקרבת מבנים שונים יש להתקין מטפי כיבוי ידניים, מטפים שמתיזים קצף,  עמדות כיבוי מים ועוד. אלו הם כלים ידניים שמופעלים על ידי אנשים ועובדים ומטרתם העיקרית לכבות אש ראשונית שפורצת ולמנוע התפשטותה הלאה. במבנים שונים ובחניונים מותקנות מערכות אוטומטיות לפינוי עשן. הן כוללות מפוחים היונקים עשן ופולטים אותו אל מחוץ למבנה. יש מערכות שבעזרתן מתבצעת פתיחה אוטומאטית של חלונות. פינוי עשן יפחית סיכוי לחנק ויסייע מאוד לכוחות הכיבוי לראות את מה שנעשה בתחומי המבנה.

ייעוץ והדרכה

בטיחות אש הוא תחום מורכב שלומדים ומתרגלים אותו קציני בטיחות ואנשים אשר אחראים על הבטיחות. חברות המתמחות בתחום מעבירות הדרכות, בודקות את המבנים ומכינות מערכי בטיחות אש מתאימים. ההדרכה כוללת הכרת סכנות האש והגורמים לה, סוגי הדלקות, אמצעי כיבוי קיימים, התנהגות בעת שריפה, בטיחות בחשמל כולל מניעת שרפות  מקצרים ועוד. ממוני הבטיחות בעסקים  הם האחראים להעברת הדרכות לעובדים ואחראים על תחזוקת מערכת הכיבוי הכללית במפעל. מומלץ להם להיעזר דרך קבע במומחים חיצוניים בנושאי בטיחות אש. כך יופחתו הסיכונים מנזקי אש.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *